Slabikář na cesty – na co si dát pozor?

tipy-na-dovolenou.jpg

Léto je za dveřmi, plánování dovolených v plném proudu a jako každý rok tak není od věci zopakovat si některé zásady, které se nám při pobytu v zahraničí mohou hodit. Zvlášť pokud vyrážíte do poněkud exotičtějších destinací, kde se rozhodně vyplatí pohlídat si i to, co jinde považujeme za samozřejmost. V následujících řádcích se na otázku dovolených podíváme z hlediska zdravotních rizik a připomeneme si, na co si dát pozor, aby vše klaplo tak, jak si to představujeme.

Cizokrajné choroby

O tom, že v dalekých krajích číhají různá nebezpečí v podobě cizokrajných chorob, slyšela asi většina z nás. Takové riziko se každopádně vyplatí nepodcenit, imunitní systém Středoevropana totiž není schopen se s neznámými patogeny vypořádat. Pokud nechcete, aby se váš pobyt u tropického oceánu proměnil v pobyt na nemocničním lůžku, raději si předem zjistěte, která onemocnění hrozí právě ve vaší cílové destinaci, jaké očkování je doporučeno a kdy konkrétně je třeba navštívit lékaře.

Hygiena je základ

Ne všude jsou na tom s hygienou stejně jako v Evropě a hotelové pokoje tak často mohou skrývat nepříjemná překvapení, která však nemusí být pouhým okem viditelná. Ani to, že vše vypadá na první pohled čistě a uklizeně, by nám tedy nemělo stačit. Vyplatí se být trochu puntičkářský a nezanedbat prevenci než později plakat nad rozlitým mlékem. Při pobytu v ubytovacím zařízení – zvláště v oblastech, které jsou známy nižší úrovní hygieny nebo v hotelích nižší kategorie – proto vždy pečlivě dodržujte veškeré zásady hygieny. Po použití toalety si umývejte ruce, pokud je to možné, raději nepoužívejte erární lůžkoviny, nechoďte bosi a pro jistotu převařujte vodu určenou ke konzumaci (a to i v případě, že vás delegát ujistil o tom, že je bezpečně pitná).

Pozor na parazity

Obtížný hmyz, to je další z koloritů letních dovolených. Jednou z nejdůležitějších položek vašeho zavazadla by tak jednoznačně měl představovat kvalitní repelent, který v nouzi vytrhne trn z paty. Při cestách do vzdálenějších destinací pak možná přijde vhod dokonce i speciální moskytiéra určená k přetažení přes lůžko, která vám umožní v noci spát o něco klidněji.

Ovšem nejsou to jen komáři, kdo dokáže pěkně potrápit. V hotelových pokojích se často skrývají štěnice, kterých se jen těžko zbavuje. Ty si rovněž rády pochutnají na lidské krvi a vyskytují se často i tam, kde bychom je nečekali. V případě, že takového nečekaného hosta na svém pokoji objevíte, neprodleně zažádejte o výměnu pokoje.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 120 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

scroll to top