Dovolená bez zbytečných komplikací? Dodržujte tato pravidla a užijete si ji!

azetdovolena.cz_bioderma-cz_com_nahledovy.jpg

Smysl dovolené spočívá ve změně každodenní rutiny. Bez ohledu na způsob, jakým se ji rozhodnete strávit, byste však neměli zapomínat na určité zásady – jedině tak si volno opravdu užijete, aniž byte museli řešit nepříjemnosti, či dokonce situace, kdy je ohroženo vaše zdraví. Ať už vás toulavé boty zavedou na druhou stranu zeměkoule, nebo „jen“ k sousedům na Slovensko, chovejte se obezřetně a osvojte si následující návyky.

Udržujte si své hygienické standardy

Česko patří k zemím s vysokou úrovní hygieny. Češi nejsou (alespoň v obecném měřítku) žádná prasátka a snaží se dodržovat alespoň určitá pravidla. V mnoha zemích však panují úplně jiné zvyky. Obezřetní buďte především v souvislosti se „street food“. Chcete-li si cestování zpestřit gurmánskými zážitky, ohlídejte si čerstvost potravin (pozor na zkažené maso). Zároveň se předem informujte o zdravotní nezávadnosti kohoutkové vody. A nezapomeňte si mýt ruce!

Důkladně zvažte nepovinné očkování

Povinné očkování je „must have“, o tom nepochybuje snad nikdo. Ale jak naložit s informacemi o rizicích, před kterými vás může ochránit nepovinné očkování? Pochopitelně nechcete tělo zatěžovat všemi typy vakcín, nicméně očkování proti žloutence typu A, břišnímu tyfu a případně i proti žluté zimnici nemusí být v mnoha destinacích na škodu.

Chraňte svou kůži před spálením

Máte-li v plánu cestu do sluncem zalité destinace a většinu času strávit na lehátku u vody, nezapomeňte se patřičně chránit před slunečními paprsky. Mnozí nezkušení cestovatelé podléhají dojmu, že „sluníčko tak moc nepálí“ a podceňují význam kvalitní kosmetiky na opalování. Iluzi může způsobit příjemný vánek, o to horší jsou následky – spáleniny nejsou pouze krajně nepříjemné, mohou způsobit rakovinu kůže.

V každém případě si proto přibalte dostatečné množství krému, opalovacího oleje nebo snadno roztíratelné mlhy. Dětem pořiďte speciální přípravky určené pro sensitivní dětskou pleť.

Hlídejte si své věci

Krádeže jsou v mnoha destinacích na denním pořádku. Ostatně nemusíte ani opouštět Česko – stačí trocha nepozornosti na frekventovaných místech Prahy a po novém mobilu, peněžence či drahém fotoaparátu se slehne zem. Pozor si dávejte všude a o něco obezřetnější buďte v lokalitách, které jsou krádežemi vyhlášené. Rafinovanost zlodějů nezná mezí, proto si s sebou do ulic neberte doklady a cennosti, bez kterých se obejdete.  A čtvrtím vyhlášených vysokou mírou kriminality se raději zcela vyhněte. Loupežné přepadení není nic, o co by člověk stál.

Cennosti se vám samozřejmě mohou „ztratit“ také z hotelového pokoje. Mnohem bezpečnější je hotelový sejf.

scroll to top