Objevte krásy Malé Fatry

malafatra.jpg

Dovolená, to nejsou jen exotické pláže a moře. Prožijte neobyčejné dobrodružství, za kterým nemusíte cestovat daleko. Sousední Slovensko poskytuje totiž nespočet atraktivních míst k aktivní i pasivní dovolené. Jedním z nich je Národní park Malá Fatra nabízející okouzlující zachovalou západokarpatskou krajinu. Kraj spojený s legendárním slovenským zbojníkem Jánošíkem vás jistojistě uchvátí!

Terchová

Významná je obec Terchová. V samotném rodišti Juraje Jánošíka se nachází téměř osmimetrová ocelová socha tohoto slavného rodáka. Zaujmout návštěvníky dokáže také unikátní křížová cesta postavená ze skla a kamene na vrch Oravcové. Za zmínku stojí Jánošíkovo muzeum nebo nedaleká rozhledna Terchovské srdce. Přitažlivou zábavou je lanový park. Terchová je spolu s osadou Štefanová a chatou Vrátna skvělým východiskem pro pěší túry na vrcholy Malé Fatry. Část cesty mezi výchozími body vám může ušetřit jízda turistickým vláčkem. Pro ty, kteří mají rádi adrenalinovější zážitky jsou k dispozici na trase Štefanová – Terchová nebo Vrátna – Terchová výpůjčky koloběžek. Malá Fatra nabízí řadu více i méně turisticky náročných výletů. Na své si však přijdou i cyklisti.

Vrátna dolina

Největším střediskem letní i zimní turistiky je Vrátna dolina nacházející se asi 3 kilometry od Terchové. Impozantní vstupní bránu do doliny tvoří přírodní rezervace Tiesňavy. Vede úzkým kaňonem říčky Varínka s několika vodopády a zajímavými skalními útvary. Tamní atmosféra vás nadchne a naladí na další odhalování půvabů národního parku.

Ve Vrátné dolině se nachází několik lyžařských středisek. Naleznete zde výborné podmínky pro sjezdové lyžování, běh na lyžích, snowboarding, skialpinismus ale i snowtubing a paragliding. Pokud se tedy rozhodnete navštívit Malou Fatru v zimě, rozhodně se zde nudit nebudete!

V závěru doliny se nachází chata Vrátna. Od té vedou turistické stezky až na hlavní hřeben pohoří. Alternativní cestou na hřeben je kabinková lanovka, jejíž horní stanice leží těsně pod Snilovským sedlem. Odtud je pak možné podstoupit výstup na nejvyšší vrchol celého pohoří s nadmořskou výškou 1709 metrů – Veľký Kriváň. Výhled, který se vám naskytne na samotném vrcholu, je opravdu jedinečný. Ze Snilovského sedla se můžete však vydat i na druhou stranu a zdolat vrchol Chleb, který patří také mezi skvělé vyhlídkové body. Občerstvení nebo nocleh (podnikáte-li hřebenovou túru) poskytuje Chata pod Chlebom nacházející se asi půl hodiny chůze od Snilovského sedla. Dostat se k ní lze také po stezce z Šútova. Když se po ní vydáte, rozhodně neminete Šútovský vodopád, který je nejznámějším a nejhezčím vodopádem celé Malé Fatry. Napájen je z Mojžíšových pramenů, okolo kterých stezka také prochází.

Pokud se rozhodnete pro přechod celého hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry, je výhodným výchozím bodem vesnice Strečno. Avšak hřeben lze absolvovat i obráceně nebo jen některé jeho části. Asi hodinu cesty pěšky od vesnice Strečno leží nad pravým břehem řeky Váh tajemná zřícenina Starého hradu. Je oblíbená nejen pro svou zvláštní atmosféru, ale především pro svůj krásný výhled na Strečnianský priesmyk. Ze Starého hradu pokračuje cesta dlouhým stoupáním až k chatě pod Suchým, kde je možné přenocovat. Po několika hodinách se dostanete od chaty na samotný vrchol Suchý, který lze považovat za první vrchol hřebene. Odtud cesta pokračuje přes Biele Skaly, sedlo Vrátna, vrchol Stratenec, travnaté sedlo Priehyb až na vrchol Malý Kriváň. Jak lze tušit, přes menší vrchol Pekelník se nakonec dostanete až k již zmiňovanému nejvyššímu vrcholu Malé Fatry. Jestliže se budete cítit vyčerpaně, můžete túru ukončit a sjet lanovkou k chatě Vrátna. Nebo můžete pokračovat a dále nasávat nezapomenutelné výhledy do půvabné krajiny. Hřebenovka pokračuje na také již zmiňovaný vrchol Chleb a dále přes Hromové a dvojvrchol Steny na Poludňový grúň, odkud je možné sestoupit na chatu na Grúni. Tato chata je dostupná také lanovkou ze Starého dvora. Z Poludňového grúně lze pokračovat na mohutný vrchol Stoh. Pokud se vám nechce na strmý Stoh stoupat, je možné ho obejít. Následuje poměrně obtížný řetězy jištěný výstup na skalnatý vrchol Velký Rozsutec.

Rozsutce a Jánošíkovy diery

Velký Rozsutec rozhodně stojí za návštěvu. Je zajímavým a výrazným vrcholem, který se nachází i v logu národního parku. Někteří jej považují dokonce za nejkrásnější vrchol Slovenska vůbec. Nabízí široký kruhový výhled. Je dalším místem, kde můžete pocítit stopy záhadného zbojníka Jánošíka. S vrcholem je totiž spojena legenda o Jánošíkově ukrytém pokladu. Sestup z vrcholu do sedla Medzirozsutce není tolik náročný jako výstup. V sedle se dříve nacházela chata, která však v 80. letech vyhořela. Nyní si tak můžete prohlédnout pouze její základy. Ze sedla lze pak dále sestupovat, a to přes Jánošíkovy diery do Bieleho Potoka nebo pokračovat na Malý Rozsutec, z něhož je krásný výhled na sousední vyšší Velký Rozsutec.

Jánošíkovy diery nebo též jen Diery jsou příjemnou procházkou přírodou. Vedou skrz ně stezky s lávkami, řetězy a žebříky. Skládají se ze tří ucelených částí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. V Dolných dierach je vybudována naučná stezka. Horné diery jsou na průchod nejnáročnější, a proto bývají také v zimním období uzavřeny. Diery vyformovala voda Dierového potoka, který jimi protéká. Nechte se okouzlit bizarními skalními útvary, více než dvaceti vodopády a nezvyklou flórou a faunou.

Co ještě může Malá Fatra nabídnout?

Výborným odpočinkovým výletem je plavba pltí na řece Váh. Pltnictví má na Slovensku hlubokou historii sahající až do 11. století. V současnosti je vyhledávanou turistickou atrakcí. Umožňuje jedinečné spojení s přírodou a místní tradicí. Nechte se splavit na plti řízené dvěma pltníky v tradičních krojích. Pokud vás řeka a zchlazení láka, ale pltě vám připadají příliš nudné, můžete splavovat náročnější úseky řek Orava nebo Váh třeba na raftu. Splavování můžete spojit s návštěvou Oravského hradu, jež je výraznou dominantou oravského regionu.

Autor foto: JulomlVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz


Nechceš zde reklamu napořád jen za 120 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
scroll to top