Chott El Djerid – Agresivní solná placka uprostřed pouště

Chott-El-Djerid-c-CK-Blue-Style-11-1.jpg

Kilometry táhnoucí se nicota s fata morganou na obzoru. Vyprahlé bahno plné solných krystalů a jezírek s tak agresivními koncentracemi, že by spolehlivě rozežraly motýla v řádech minut. Děsivé a zároveň podmanivě
krásné, takové je solné jezero Chott El Djerid v jižní části Tuniska.
Jezero se nachází nedaleko přírodních hranic Sahary, jen asi 150 kilometrů od regulérních hranic Tuniska a Alžírska. Chott El Djerid je jednou z turistických atrakcí pro návštěvníky oblíbeného letoviska Djerba. Výlety sem se pořádají za jediným účelem, poznat tíživou prázdnotu nehostinného místa, kterých na celé planetě zase tolik není. Ostatně jen málo kde jinde byste našli plochu tak rovnou, která má naprosto minimální elevaci. Jezero samotné má průměr monstrózních 7000 kilometrů čtverečních a v minulosti bylo celé zaplaveno vodou. To už dnes ale neplatí a půda se zde zaplaví jen jednou za rok v období dešťů, které sem stečou z Gafských pahorků. Nízká hladina ale dlouho nevydrží a dno jezera se promění v solnou pláň.

Francouzi tu zůstali

Chott El Djerid

Foto: CK Blue Style

Solná krusta působí kompaktním dojmem, ale zdání klame. Několik centimetrům pod povrchem se voda stále drží a mazlavé bláto s vysokým obsahem soli se může stát smrtící pastí. Na vlastní kůži se o tom před několika lety přesvědčila skupinka francouzských turistů, kteří přemluvili řidiče svého autobusu, aby sjel z cesty a provezl je po dně jezera. Po několika stech metrech jízdy sevřelo bahno autobus do pevného objetí, ze kterého již nebylo cesty zpět. Rozjela se záchranná akce, na na jejímž konci byli zachránění turisté i jejich zavazadla, ale autobus se ze solného
sevření vysvobodit nepodařilo. Na místě svého osudu zůstal dodnes a je hezky vidět z jediné silnice, která protíná Chott El Djerid ve dvě. „Ta je dodnes jedinou sjízdnou cestou, po které je povoleno jezero přejet. Tvoří ji několika metrový násep, který se ale musí dost často opravovat kvůli erozním vlivům, zejména po období dešťů,“ upozorňuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style.

Pozor na fata morgánu

Chott El Djerid

Foto: CK Blue Style

Bezodtoké jezero, jež se nachází pod úrovní hladiny moře (10 až 25 metrů) má v nejužším místě jen 25 kilometrů od jednoho břehu k druhému, v nejširším místě to je ale úctyhodných 280 kilometrů. V letních měsících zde teplota stoupá až k 50 ti stupňům Celsia a vzhledem k absenci přirozených překážek zde fouká čerstvý vítr.
Další zajímavostí je, že na jezeře lze velmi často pozorovat iluzní optický jev, tzv. fata morgánu. Ta se objevuje na obzoru a kvůli tetelícímu se vzduchu mění optické vlastnosti objektů, imaginárně zkracuje vzdálenost, působí převrácený obraz  horizontu a další srandy. Perličkou je, že se zde natáčely i některé záběry do legendárních Hvězdných válek.

Sůl může i léčit

tunisko

Foto: CK Blue Style

Dnes je podél silnice P16 vedoucí z Quibili do Tozeuru vybudováno několik zastávek. Na nich se prodávají suvenýry a také lahvičky se solí. Ovšem pozor, ta není jedlá, lze ji použít buď k technickým účelům, nebo při přípravě léčivých
maceračních koupelí a obkladů. Faktem je, že zdejší sůl je velice agresivní a je proto postupovat velice obezřetně. Probíhá zde i průmyslová těžba soli, která jde na export. Tato těžba ale probíhá jen v jedné části jezera a neruší tak v zážitku z nekonečné pláně, která je tak nádherná a agresivně děsivá zároveň.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 120 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

scroll to top